top of page

O mnie i …mojej historii

Od dzieciństwa byłem pasjonatem fotografowania i później filmowania, nowych technik zapisu i przetwarzania obrazów. Pierwsze filmy były zabawą na taśmach perforowanych 8mm.

Moja działalność wideofilmowania rozpoczęła się w 1993 roku. Założyłem wtedy firmę „ROB-Wideofilmowanie”.

Pierwsze moje filmy były robione w nowej technologi analogowej Hi 8. Montaż był prostym przykładem robienia montażu liniowego a polegał na przegraniu materiału między kamerą Hi 8 i magnetowidem VHS oraz wstawianiem prostych efektów wbudowanych w kamerę i tworzenie napisów na generatorze znaków.

Po dwóch latach działalności zakupiłem jedną z pierwszych kart wewnętrznych do komputera dedykowanych do liniowej obróbki wideo, gdzie obraz analogowy z kamery o bardzo dobrych parametrach zapisu obrazu w systemie Hi8 przechodził w czasie rzeczywistym przez komputer bez zapisywania, w którym wykonywane były zaawansowane efekty przejść między scenami, powstawały profesjonalne napisy i dalej przechodził zamieniany na obraz analogowy do magnetowidu.

Po dalszych kilku latach pracy na liniowym montażu wideo, technologia tak poszła do przodu , komputery stały się szybsze, wydajniejsze że trzeba było przejść na profesjonalną obróbkę filmów, z możliwością dowolnego kształtowania materiału wejściowego. Powstawały dedykowane komputery i karty do nieliniowej obróbki wideo. Zakupiłem wtedy kartę do nieliniowej obróbki wideo .Od tej chwili cały zakres obróbki postprodukcyjnej praktycznie podlegał tylko na wyobraźni i szybkości komputerów.

 

Technologie się rozwijały,sprzęt do filmowania przebył długą drogę od taśm perforowanych, magnetycznych VHS;

Beta-Cam; S-VHS; Video 8; Hi8; DIGITAL8; DV, dyskach twardych; płytach DVD itp. do dzisiejszych zapisów na szybkich kartach pamięci o rozmiarach znaczków pocztowych.

Rynek współczesnego filmowania dalej się rozwija,wchodzą nowe technologie zapisu obrazu a w naszych domach, istnieją tysiące fotografii ,przeźroczy, negatywów z zapomnianych wakacji i imprez. Obrazy młodości wielu z nas idą w zapomnienie,   leżąc gdzieś na strychu w zakurzonych pudłach. Czas to zmienić!

Jak wspomniałem zmieniły się nasze archiwa analogowe i czeka je przyszłość cyfrowa, dlatego też rozszerzyłem działalność o profesjonalną archiwizację i digitalizację negatywów, slajdów oraz zdjęć które można przywrócić do rzeczywistości i przekazać potomności w postaci cyfrowej.

Również zajmuję się archiwizowaniem ,przegrywaniem starych nagrań analogowych na kasetach VHS,VHS-C, Video 8,

Hi8, Digital 8  oraz kaset audio na współczesne nośniki cyfrowe.

 

Wideofilmowanie Wrocław, dolnośląskie oraz cała Polska

 

 

Posiadam uprawnienia do rejestracji uroczystości kościelnych wydane przez

Kuria Metropolitalna Wrocławska

 

 

Zapraszam Państwa do współpracy

ROB - Jacek Gwizdała 

Posiadam uprawnienia do rejestracji uroczystości kościelnych wydane przez

Kuria Metropolitalna Wrocławska

bottom of page